Аналітики R&D центру YouControl з’ясували, що від початку повномасштабної війни лише у 5% з-поміж 20 тисяч компаній з «російсько-білоруським слідом» змінився склад бенефіціарів. А саме – вихід із структури власності представників країн-агресорів. Крім того, аналітики виявили 39 новостворених компаній, в структурі власності яких є особи, пов’язані із росією та білоруссю. Більшість цих юридичних осіб реєструвалися протягом воєнного 2022 року та належать до благодійних організацій.
Що перевіряли: чи реєструвалися нові компанії з 24 лютого 2022 до 11 липня 2023 включно з учасниками/бенефіціарами з рф та рб; які були зміни в структурі власності компаній; набуття росіянами та білорусами частки у статутному капіталі в існуючих українських компаніях.
«Російсько-білоруський слід» в українських компаніях: зміни співвласників та переоформлення права власності
На початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, в YouControl створили найбільш повний список діючих українських компаній, що мають «ворожий слід». До нього увійшли понад 20 тис активних українських підприємств. Серед їхніх власників, засновників або кінцевих бенефіціарів є хоча б один громадянин або резидент російської федерації чи республіки білорусь. Протягом воєнного стану команда YouControl розширювала і поглиблювала пошук зв’язків. Спершу ми включили до Експрес-аналізу 5 факторів, що миттєво показують пов’язаність контрагента з росією та країнами-союзницями агресора, а зараз їх 9.
Експрес-аналіз контрагента від YouControl
За 16 місяців лише у деяких із цих компаній відбулися зміни у складі співвласників, а саме вихід із структури представників країн-агресорів – росії та білорусі. Аналітикам R&D центру YouControl вдалося виявити понад 1000 таких фірм, що складає трохи більше 5% від загальної кількості підприємств зі зв’язками в росії та білорусі. Майже 50% з цих компаній зареєстровані у Києві, ще близько 6,5% розташовані у Київській області. Майже 27% працюють у торговій сфері, по 14% – у переробній промисловості та нерухомості.
У процесі дослідження вдалось виявити, що зникнення представників рф та рб зі структури власників українських компаній, не завджи означає зникнення зв’язків з країнами-агресорами. Деякі зміни, вірогідно, були направлені на приховування «російсько-білоруського сліду».
Найпоширенішими способами таких псевдозмін стали:
- зміна даних в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо країни громадянства чи адреси реєстрації учасників/бенефіціарів з росії та білорусі на іншу. Зокрема, найчастіше на Кіпр, Туреччину, Ізраїль та Україну;
- переоформлення права власності на ймовірних родичів, які мають громадянство України або інших країн, крім рф та рб (співпадіння прізвищ, а також по-батькові, яке співпадає з іменем попереднього учасника).
Красномовні приклади зміни бенефіціарів з росії
Громадянин росії Іван Шестак до червня 2022 був бенефіціаром 5-ти українських компаній, зокрема, це ПрАТ «КРИВИЙ РІГ ЦЕМЕНТ», що має ліцензії на видобуток корисних копалин. Наразі 4 фірми не мають даних щодо бенефіціарних власників, а ДП «ЧЕХПОЛ ЕНЕРДЖИ ІНВЕСТ» з грудня 2022 входить до складу Універсальної інвестиційної групи Віталія Антонова.
Співвласник мережі готелів Reikartz росіянин Юрій Васін вийшов зі складу понад 20 українських компаній. Частина активів, що раніше належали йому, перейшли у власність громадянина Німеччини Юрія Харсона. Співвласниками деяких компаній стали Олег Кудрявцев з Чернігова та Станіслав Прокопенко з Запоріжжя, який є керівником компанії Брейн Солюшнс. У декількох фірмах Юрій Васін залишився бенефіціаром, проте вже як громадянин Туреччини (ТЗОВ «КВАДРІУМ СЕРВІС»).
У структурі власників низки юросіб, що входять до складу агрохолдингу «Фрідом Фарм» братів Вадима та Іллі Сегалів, до квітня-червня 2022 був громадянин рф з реєстрацією на Кіпрі – Андрій Вікторович Агєєв.
Після квітня 2022 зміни також торкнулись значної кількості компаній групи «Mandarin Plaza Group», засновником якої є підприємець з російським громадянством Вагіф Алієв. Бенефіціаром 15 фірм замість Алієва стала Марина Вагіфіна Дорохіна.
Активи російського машинобудівного холдингу «ГМС» в Україні влітку 2022 були зареєстровані на Володимира Матвійовича Лук’яненка, що в травні 2023-го потрапив під санкції РНБО. Він є батьком одного із співвласників холдингу «ГМС» Володимира Володимировича Лук’яненка.
В структурі власності ТОВ «КОМБІКОРМОВИЙ ЗАВОД «СВІТОЧ» росіянина Валерія Горба змінили громадяни України – Віктор Горб та Микола Горб. Останній – ексдепутат Полтавської обласної ради.
Артур Гранц – ключова особа групи компаній БФ Капитал, головним активом якої є мережа магазинів безмитної торгівлі (Duty Free) в аеропортах, після початку повномасштабної війни змінив громадянство з білоруського на вірменське. І тепер як громадянин Вірменії він є бенефіціаром понад 10-ти українських компаній.
У травні 2022-го зі складу учасників ТОВ «БЕРЕЗНЕФАРФОР», що входить до складу групи компаній ПлазмаТек Віктора Слободянюка, вийшло білоруське ТОВ «СВІТЛОГОРСЬКИЙ ЗАВОД ЗВАРЮВАЛЬНИХ ЕЛЕКТРОДІВ», що мало понад 99% статутного капіталу підприємства. Бенефіціаром компанії, коли нею володіло білоруське підприємство, значилися Віктор Слободянюк та Інна Слободянюк.
Мережа парфумерних магазинів BROCARD (ТОВ «БРОКАРД-УКРАЇНА» та ТОВ «ЕГЗАГОН») також змінила власника. Нині замість громадянки росії, співвласниці російської мережі магазинів «Летуаль» Тетяни Володіної, бенефіціаром значиться громадянин Франції Філіп Бенасен.
Восени 2022 член правління Інтернет асоціації України Максим Тульєв змінив росіянина Ігоря Ардеса у складі бенефіціарів ТОВ «ВЕБЕР» та ТОВ «ЕН-ЛАЙН». Учасником обох компаній є белізький офшор «Смайлінвест». На сьогодні «Смайлінвест» є учасником ще 6 українських фірм, проте там бенефіціаром досі значиться громадянин рф Ігор Ардес. Також дві компанії, де співвласником є Максим Тульєв (ТОВ «НЕТАССІСТ» та ТОВ «НЕТАСІСТ»), навесні 2022 були виключені з Реєстру операторів, провайдерів телекомунікацій за відмову блокування автономних систем, які використовуються рф з метою здійснення кібератак проти України.
На початку 2023 Фонд гарантування вкладів фізичних осіб передав державі в особі державного підприємства «Національний фонд інвестицій України» акції дочірніх структур російських державних банків в Україні, зокрема:
- корпоративні права (99,8% статутного капіталу) ПАТ «ПРОМІНВЕСТБАНК«, тобто, всі акції, що належали «ВЕБ.РФ»;
- корпоративні права (100% статутного капіталу) АТ «МР БАНК«, що належали «Сбербанку Росії».
Акції передали на виконання Рішення Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) «Про примусове вилучення в Україні об’єктів права власності російської федерації та її резидентів», а також розпорядження Кабінету міністрів України від 13 вересня 2022 № 815-р «Деякі питання проведення примусового вилучення в Україні об’єктів права власності російської федерації та її резидентів».
Крім того, на початку липня 2023 Президент України Володимир Зеленський запровадив санкції проти компаній з орбіти власників «Альфа Груп» та «Сенс Банку», а наприкінці липня «Сенс Банк» (колишній «Альфа-Банк Україна») націоналізували.
Зміна структури власності на користь держави також відбулась в активах підсанкційного російського підприємця Михайла Шелкова. На зміну 4-х підконтрольних йому компаній в структурі власності – ТОВ «ДЕМУРІНСЬКИЙ ГЗК», ТОВ «ТАЙ-МІНЕРАЛС», ТОВ «ІНВЕСТАГРО» та ТОВ «ВСМПО ТИТАН УКРАЇНА – прийшов Фонд державного майна України.
Співвласники російської групи компаній «Содружество» Олександр Луценко і його дружина Наталія до червня 2022 значились бенефіціарами 4 українських фірм (в т.ч. ТОВ «ПОДІЛЬСЬКА ТОРГОВЕЛЬНА КОМПАНІЯ», оборот якої у 2022 році склав близько 236 млн грн), що працюють в агропромисловій сфері. Наразі бенефіціаром є громадянин Латвії Дімдінс Роландс. Згідно з даними ЄДР, подружжя має білоруське громадянство.
Змінив громадянство з російського на українське Юрій Дробязко – співвласник групи компаній «Агротех-гарантія» та бізнес-партнер співвласника групи компаній «Форум» Володимира Школьника. При тому, що не в усіх українських фірмах було вказане російське громадянство Дробязка.
В серпні 2022 року зі складу учасників ТОВ «АМА ВІЖН» вийшов громадянин білорусі Максим Лещенко, що за період 2018-2020 отримала майже 50 млн грн державних коштів на виробництво фільму «Щедрик». До лютого 2020-го учасником компанії був голова Офісу Президента України Андрій Єрмак.
Співвласником більше 10-ти юридичних осіб, що працюють в сфері клінінгу, є Валерій Макицький. Згідно з даними ЄДР, за період повномасштабного вторгнення, він змінив громадянство з білоруського на польське. Деякі з цих компаній відомі тим, що надають послуги прибирання українським державним підприємствам, а раніше в структурі власності був присутній росіянин Едуард Аспіт.
«Ворожий слід» у новостворених компаніях: реєструються як благодійні організації та мають українську прописку
За період повномасштабного вторгнення рф в Україну, було виявлено 39 новостворених компаній, в структурі власності яких присутні особи пов’язані із рф та рб. Близько половини цих юросіб (19) оформлені у Києві, ще 14 організацій зареєстровані на Заході України, 3 – на Півдні і 2 – на Сході країни. Більше 60% з цих компаній (24) були зареєстровані у 2022 році.
14 юросіб з російськими або білоруськими співвласниками є благодійними організаціями із основним КВЕДом – надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання, н.в.і.у (не введені в інші угруповання). У більшості фірм співвласники-громадяни рф та рб, мають українське місце реєстрації. Проте у 7 компаніях громадяни білорусі, що є учасниками новостворених під час повномасштабної війни українських підприємств, згідно з ЄДР, зареєстровані в республіці білорусь та в 1 випадку в Туреччині (ТОВ «КАБАНЧИК ІНК»).
Деякі компанії, що зареєстровані у період 24.02.2022-11.07.2023, пов’язані між собою через учасників. Так, громадянка росії Катерина Рапай, є учасницею 2 організацій – ГО «ФОНД ІМЕНІ МИКОЛИ РАПАЯ» та ГО «ФОНД ІМЕНІ ОЛЬГИ РАПАЙ-МАРКІШ». Власником ТОВ «ТРЕЙД ЮНАЙТЕД СОЛЮШНС» є Володимир Жилкевич, а ТОВ «ТЕХ ЛОГІСТИК КОМПАНІ» належить Ользі Жилкевич. Вони обоє є громадянами білорусі та зареєстровані за однією адресою.
Росіяни у складі учасників на підприємствах Києва, Харківщини, Рівненщини та Одещини
За 16 місяців війни, у незначної кількості українських компаній, що були зареєстровані до повномасштабного вторгнення, у складі учасників з’явились представники з рф та рб. Аналітики YouControl виявили 10 таких фірм. 5 з них зареєстровані в Києві, 3 – у Харківській області, а також по одній компанії у Рівненській та Одеській областях.
За досліджуваний період власницею 4-х українських компаній: ТОВ «СТОЛИЧНИЙ МАГАЗИН», ТОВ «КМАРКЕТ», ТОВ «ХІТПРО», ТОВ «НОВІ СТОЛИЧНІ ІНВЕСТИЦІЇ», стала громадянка України Валентина Іванівна Бадьіна, водночас місцем її реєстрації вказана російська федерація. При цьому особа із ідентичним ПІБ є учасницею ще 12 фірм, що зареєстровані в різних регіонах країни та працюють в різних сферах. При цьому місцем реєстрації учасниці вказана Україна.
За період повномасштабної війни ТОВ «ДТА ГРУП», що працює в транспортній сфері та співвласником (50%) якого є громадянин рф Микола Іванушкін, набуло у власність 100% статутного капіталу 3-х українських компаній: ТОВ «СРІБНІ КРИЛА», ТОВ «БЕК-АП» та ПБП «АЛМАДІ». На даний момент ТОВ «ДТА ГРУП», крім трьох вищезазначених, володіє корпоративними правами ще 41 фірми в Україні.
В березні 2023 власником ТОВ «НЬЙОРД», що займається оптовою торгівлею овочами та фруктами, став громадянин рф Сергій Дагаєв. Він з 2021 року є учасником ТОВ «ЮКРЕЙН НАТС КОМПАНІ». У травні 2023-го співвласником ТОВ «АРОМА ФЛОРИСС» став громадянин росії з пропискою в Одесі – Олександр Флоря. Співвласником ТОВ «УКРМІЛКІНВЕСТ», що входить до сімейного бізнесу родини Корилкевич, в грудні 2022 стала фірма ТОВ «СІМЕЙНІ МОЛОЧНІ ІНВЕСТИЦІЇ — 2». Міноритарним власником (0,42%) є громадянка республіки білорусь – Ганна Хоменко.
Заступник директора з правових питань YouControl Данило Глоба зазначає: «Для росіян (як і для громадян будь-яких інших країн), які на законних підставах проживали на території нашої держави, існують можливості для отримання громадянства України, передбачені законом: набуття громадянства України за народженням, за територіальним походженням, прийняття до громадянства України тощо. Для таких суб’єктів також відсутні обмеження щодо відчуження та набуття нерухомості. Звичайно, під час оформлення відповідних правочинів і вчинення реєстраційних дій можуть траплятись порушення. Проте, для розуміння ситуації та запобігання передчасним хибним висновкам кожен випадок слід розглядати окремо».