Корупція на Донбасі: боротьба триває

Ремонт доріг продовжує бути невичерпним джерелом «розпилу» бюджетних коштів на Донеччині. Цього разу в центрі скандалу опинилася фірма-підрядник з Києва. Компанію підозрюють у незаконному привласненні понад 9 мільйонів гривень, призначених для ремонтних робіт у містах і селах регіону.

«Заробіток» на тонкому асфальті

Як стало відомо ІА Вчасно, йдеться про підприємство «Данко», зареєстроване в столиці. Фірму було створено у 2003 році. Вона працює переважно у Донецькій і Луганській областях. Власниця фірми — Валентина Чумак з Макіївки.

За даними слідства, компанія незаконно заволоділа сумою в 9,4 мільйона гривень з державного бюджету, які було виділено на ремонт автодоріг і тротуарів. Роботи проводились на семи об’єктах у межах міст Краматорськ і Лиман, а також селах і селищах міського типу Лиманського району. Посадові особи фірми вже отримали підозру від слідчих Головного управління Національної поліції.

Роботи відбувались у 2016–2017 роках. Експертиза з’ясувала, що товщина асфальтобетонного покриття менша, ніж це було передбачено проєктом і кошторисом. У такий спосіб підрядник вирішив заощадити кошти для себе.

Крім того, за своїми фізико-механічними властивостями покриття не відповідає проєктним нормам. З метою приховати цю невідповідність фірма використовувала підроблену документацію нібито від імені Харківського національного автомобільно-дорожнього університету. Там стверджують, що документ не видавали та жодних договорів з фірмою «Данко» не укладали.

Наразі проводяться додаткові експертизи, досудове розслідування продовжується. Але за інформацією YouControl, фірма «Данко» згадується в 160 ухвалах щодо кримінальних проваджень, наявних у судовому реєстрі.

«Знижка» на купівлю промислового комплексу

Сфера нерухомості також традиційно приваблює корупціонерів. Так, нещодавно у Маріуполі працівники поліції затримали двох керівників Донецької обласної спілки споживчих товариств. Вони вимагали хабар за те, щоб продати комплекс промислових будівель за нижчою від ринкової вартості ціною.

Хабарників затримали на «гарячому», коли вони отримували хабар у розмірі 85 тисяч доларів США та 100 тисяч гривень. Зараз вирішується питання про підозру у вчиненні злочину та обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Хабар за роботу без перешкод

Інший випадок вимагання хабаря викрили у Державній податковій службі. Працівниця обласного управління ДПС Донецької області вимагала від підприємців гроші не за привілеї, а за те, що не створюватиме штучних перешкод для їхнього бізнесу. Сума хабаря доходила до 1% від валового обороту приватних фірм. У середньому це складало майже 1000 доларів США на місяць.

Жінку було затримано, коли їй передавали хабар у розмірі понад 50 тисяч гривень. Якщо її вину буде доведено, підозрюваній загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна та позбавленням права обіймати певні посади на термін до 3 років.