Повстання машин: як ШІ довів до бідності свого прихильника-програміста

Поки експерти прогнозують, що штучний інтелект дуже скоро писатиме увесь програмний код, багато програмістів вже відчувають наслідки цих змін. Один із них — американець Шон Кей, який втратив роботу через ШІ.
РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на видання Fortune розповідає історію, яка зараз може статися майже з кожним робітником у сфері IT.

Невидимий для рекрутерів
42-річний програміст Шон Кей втратив роботу і його колишня зарплата у 150 тисяч доларів зникла разом із посадою. Для Кея скорочення — не новина: він втрачав роботу під час фінансової кризи 2008 року і знову — під час пандемії.
Та раніше йому вдавалося швидко повернутися в професію. Цього ж разу все інакше — на очах відбувається революція, спричинена ШІ. І вона змінює правила гри для всіх у галузі.
Попри 20-річний досвід і диплом з комп’ютерних наук, Кей надіслав близько 800 заявок і отримав менше 10 запрошень на співбесіду. До того ж, частину з них проводив не людина, а штучний інтелект.
«Я відчуваю себе абсолютно невидимим», — розповідав він. — «Мене не бачать. Мене фільтрують ще до того, як мою заявку побачить людина». Хоча побоювання щодо того, що ШІ замінить людську працю, існували вже давно, 42-річний чоловік вважає, що його історія — лише початок «соціального та економічного катастрофічного цунамі».
«Велике витіснення вже давно розпочалось», — пише він у своєму блозі на Substack. І поки суспільство не запропонує реальних рішень, ситуація лише погіршуватиметься.
У близькому майбутньому ШІ може замінити більшість працівників у комп’ютерній галузі (фото: Freepik.com)
Від гарної зарплати — до життя в трейлері
Його остання робота була пов’язана з метавсесвітом — перспективним напрямом, який затьмарив ChatGPT. Тепер Шон живе в невеликому трейлері у центральній частині штату Нью-Йорк і змушений вигадувати нові способи заробітку.
Він підробляє доставкою замовлень через DoorDash, а також продає побутові речі на eBay — старі ноутбуки чи меблі. Усе це приносить лише кілька сотень доларів. Кей думав отримати сертифікат у сфері ІТ чи водійське посвідчення вантажівки (CDL), але обидва варіанти виявилися фінансово недоступними.
«Я не злюсь на ШІ, я злюсь на бізнес-мислення»
Попри все, що сталося, Шон не втрачає надії й не винить ШІ у своїй біді. Він досі вважає себе «AI maximalist», тобто прихильником ШІ.
«Якщо штучний інтелект справді може зробити роботу краще за мене, я не збираюся жалітись, що він мене замінив, бо не має «людського дотику»», — каже Кей. Те, що його дійсно засмучує, — це бажання компаній просто заощадити, скоротивши персонал.
Замість того щоб використовувати ШІ як потужне доповнення, роботодавці просто звільняють людей. «Люди мислять по-старому: якщо одну людину можна залишити замість десятьох — скоротимо дев’ятьох», — пояснює він. — «А треба мислити інакше: залишаємо десятьох і робимо в тисячу разів більше».

Вас може зацікавити
В Україні запрацював AI-пошук від Google — що зміниться для користувачів
Як ШІ допомагає заощадити час уже сьогодні — 5 ефективних прийомів

5 ознак, що текст написав ШІ, а не людина