Косоворотка — не російська. Чим українська вишиванка відрізняється від сусідських аналогів

Українська вишита сорочка — не єдиний приклад вишитого одягу у світі. Проте вона має свою відмінність, але не стільки у формі, як у сприйнятті.
Про це в інтерв’ю РБК-Україна (проєкт Styler) розповів етнолог Володимир Щибря.

«Вишитий одяг є на всіх континентах світу. Біля України, звичайно, всі країни мали вишиті сорочки, особливо та сама Румунія», — зазначає експерт.
За його словами, навіть крій «косоворотки», який часто вважають російським, не є виключно російським: його можна знайти й в Україні, і в Білорусі, і в Польщі.
«Такий крій, притаманний для України, прийшов зі Сходу. Просто він прийшов на зміну традиційному крої вишитих сорочок, які були популярні до війни у XIX столітті», — пояснює він.

Російські косоворотки (фото: росЗМІ)
У чому унікальність українських вишитих сорочок
За своєю суттю вишивки Щибря не вважає українські вишиті сорочки унікальними. На його думку, ця неповторність полягає в іншому
«Для нас вишитий одяг став більше, ніж просто одягом. Цей одяг став маркером нашої ідентичності, і ми його дуже часто трактуємо на сьогодні як зв’язок з Україною. Тобто це вигляд нашої приналежності до цієї землі, до цієї держави. В інших країнах таке явище не прослідковується. Якщо воно і є, то воно там поодиноке, а в нас це явище масове», — каже фахівець.
Також, за його словами, унікальність у розвиткові. У сучасних умовах вишиті сорочки постійно змінюються, ускладнюються, прослідковуються нові рішення.
«Тут активніший масовий процес, аніж це відбувається в інших країнах. Хоча в Європі національний одяг також виводять на новий рівень. Але баварці, в яких більш консервативна ментальність, відтворюють точні копії, але більш кітчові версії — для різних фестивалів і подій», — каже дослідник.

Вас також може зацікавити:
Чи можна носити вишиванку з AliExpress
Як вишиванка змінилася за час повномасштабної війни

У чому унікальність українських вишиванок, якщо вони є на кожному континенті