Буває, що цілий день ходиш, наче щось не так, але пояснити, що саме, не можеш. Ніби й злий, але не зовсім. Засмучений? Та наче теж ні. Просто якесь внутрішнє «не так». А буває, що емоції накривають так, що хочеться кричати, плакати або грюкнути дверима, а потім шкодувати про сказане. І от ти сидиш, переглядаєш у голові розмову і думаєш: «Ну навіщо я так?»
Як навчитися розрізняти свої емоції та вміти ними керувати, розповів для РБК-Україна (проєкт Styler) лайф коуч та сексолог Віталій Курсік.
Чому ж так складно бути в ладу зі своїми емоціями?
Експерт пояснює, що ми не завжди розуміємо, що саме відчуваємо. З дитинства нас вчили контролювати поведінку, але не завжди пояснювали, що робити з тим, що всередині. У кращому випадку нас вчили розрізняти «добре» і «погано». Але ж емоції значно складніші!
«Злість може бути реакцією на несправедливість. А може бути способом захистити свої межі. Смуток — це не завжди слабкість. Іноді це природний сигнал, що щось важливе для нас змінилося. Навіть тривога — не ворог, а спосіб організму сказати: «Гей, є ризики, зверни увагу!» — каже Віталій Курсік.
Але якщо ми не розрізняємо свої емоції, ми або заплутуємося в них, або ховаємо їх якомога далі — поки вони не вибухнуть у найнезручніший момент.
Як навчитися чути свої емоції?
Називати їх. Це наче з картами в руках — коли ти знаєш, що тримаєш, тобі легше грати. Спробуйте замість «я злюсь» конкретизувати: «я роздратований через несправедливість» або «мені неприємно, що мене не чують».
Розуміти, звідки вони. Емоції — це не вороги, а підказки. Вони сигналізують, що щось відбувається.
«Замість того, щоб їх глушити, можна запитати себе: «Чому я це відчуваю? Що це говорить про мої потреби?» — радить коуч.
Дозволяти собі почуватися так, як почуваєшся. Серйозно. Не треба боятися «неправильних» емоцій.
«Бо вони є у всіх. Заперечувати їх — це як спробувати ігнорувати сирену будильника, думаючи, що вона сама замовкне», — наголошує експерт.
Знаходити здоровий спосіб їх проживати. Якщо злість — кричи у подушку або йди на пробіжку. Якщо сумно — дозволь собі цей смуток, замість того щоб робити вигляд, що все нормально.
Взяти під свій контроль. А ще важливо не тільки розпізнавати емоції, а й навчитися ними керувати. Бо коли ти розумієш, що відчуваєш і чому — ти перестаєш бути заручником своїх емоцій і стаєш їхнім господарем.
«Якщо відчуваєш, що не можеш розібратися самостійно — можна поговорити з тим, хто допоможе побачити те, що поки залишається в тіні. Бо життя в гармонії з емоціями — це не про контроль, а про розуміння і прийняття», — резюмує Віталій Курсік.
Вас може зацікавити:
Як розірвати стосунки з людиною, яка вас виснажує
Чому жінка економить на собі та як позбавитися від цієї поганої звички
Чому виникає вигорання на роботі та як відпочити, щоб дійсно відновитися