Коли говорять «річниця», а коли — «роковини»? Запам’ятайте, щоб не плутати траур з ювілеєм

Багато хто вважає, що «річниця» стосується святкових подій, а «роковини» — лише трагічних. Але мало хто знає, справжнє значення цих слів. Дізнайтеся про правильне використання цих слів, щоб не сплутати ювілей та траур.
Чим відрізняється «річниця» від «роковин», розповідає РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на блог BBC професора Олександра Пономаріва.

У мовленні часто можна почути, що «річниця» — це про святкові події, а «роковини» — виключно про трагічні. Але чи справді ці слова мають таке чітке розмежування?
Насправді вони є синонімами й позначають одне й те саме — повторення певної події через рік. То звідки ж узявся цей поділ і чи є в ньому сенс?
Обидва слова означають ту саму мовну категорію — позначення кількості років, що минули від певної події.
Наприклад, можна сказати «друга річниця повномасштабної війни» або «210-ті роковини з дня народження Тараса Шевченка» — і це буде правильно в обох випадках.
Тож, всупереч поширеному уявленню, «роковини» не є словом, яке використовується виключно у трагічному контексті.
Аналогічно, «річниця» не має обмеження лише на святкові дати. Наприклад, можна говорити як «річниця Чорнобильської катастрофи», так і «роковини Незалежності України» — обидва варіанти будуть граматично правильними.
Мовознавець Олександр Пономарів зазначав, що слово «роковини» має довшу історію в українській мові.
Його можна знайти у творах класиків, зокрема Івана Франка, Михайла Коцюбинського та інших видатних письменників. Натомість слово «річниця» з’явилося пізніше, але поступово стало широко вживаним у різних контекстах.
Вас може зацікавити:
Чому «підсніжник» — це не «пролісок» та що варто знати про ці весняні квіти

10 складних українських слів, які не можуть вимовити іноземці
Чому «доброго ранку» правильно, а «доброго дня» — мовна пастка