Компанія DeepSeek становить «серйозну загрозу» нацбезпеці США. Для створення чат-бота стартап міг використовувати чипи Nvidia, у зв’язку з чим у корпорації (Nvidia) запитують звіт про продажі.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Bloomberg.
Комітет з Китаю Палати представників США заявив у звіті, що зв’язки DeepSeek з інтересами уряду КНР «значні». Законодавці заявили, що засновник DeepSeek Лян Веньфен контролює фірму разом із хедж-фондом High-Flyer Quant в «інтегрованій системі», пов’язаній із державними дистриб’юторами обладнання та китайським дослідницьким інститутом Zhekiang Lab.
«Хоч додаток позиціонує себе як черговий чат-бот на основі ШІ… при більш уважному розгляді… застосунок перекачує дані назад до (Китаю — ред.), створює вразливості в системі безпеки для своїх користувачів і використовує модель, яка приховано цензурує та маніпулює інформацією відповідно до китайського законодавства», — ідеться у звіті.
Згідно з розслідуванням комісії, DeepSeek працює на «десятках тисяч чипів», і фірма могла обійти експортний контроль США під час їх придбання. Посилаючись на інформацію аналітичної фірми SemiAnalysis, законодавці заявили, що у DeepSeek є щонайменше 60 тисяч процесорів Nvidia. Ба більше, ще є замовлення на «тисячі» чипів H20 цієї компанії.
Голова комітету Джон Муленаар і головний демократ комісії Раджа Крішнамурті окремо запросили в Nvidia інформацію про клієнтів з 11 азіатських країн, які з 2020 року купили понад 499 АІ-чипів. У листі, надісланому в середу, законодавці виокремили Малайзію і Сінгапур, а також організації, які зрештою використовують ці чипи. Nvidia має відповісти до 30 квітня.
У середу компанія зробила заяву, в якій сказала, що суворо дотримується експортних обмежень, встановлених урядом США. У Nvidia з Каліфорнії додали, що у випадку з Сінгапуром її «продукцію поставляють в інші країни, включно зі США і Тайванем, а не в Китай».
Що передувало і що ще відомо DeepSeek
Звіт комісії з’явився після того, як Nvidia заявила, що в цьому кварталі їй доведеться списати до 5,5 млрд доларів через нові обмеження від адміністрації Трампа на продаж чіпа H20 в Китай. Цей чип було розроблено з урахуванням попередніх експортних обмежень зі США.
Посилаючись на дані фахівців з кібербезпеки з Feroot Security, комісія також повідомила, що китайська компанія DeepSeek з Ханчжоу збирає велику кількість призначених для користувача даних і передає їх через внутрішню інфраструктуру, яка під’єднана до China Mobile — китайського оператора зв’язку, якому заборонили працювати в США ще 2019 року.
У звіті, де згадуються свідчення OpenAI, комітет стверджує, що DeepSeek, найімовірніше, використовувала незаконні методи дистиляції — коли одна ШІ-модель вчиться на результатах іншої, щоб розробити аналогічні можливості.
Заборона на DeepSeek і не тільки
Нагадаємо, наприкінці січня Bloomberg написав, що влада США проводить розслідування. Зокрема, чи не купувала DeepSeek передові напівпровідники Nvidia через третіх осіб у Сінгапурі в обхід обмежень Вашингтона.
Також у ніч на 31 січня стало відомо, що Конгрес США заборонив співробітникам використовувати китайський чат-бот DeepSeek, оскільки зловмисники використовують його для зараження пристроїв.
Детальніше про те, що таке DeepSeek і хто його створив — читайте в матеріалі РБК-Україна.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.